Falmouth Classics

Carrick Roads

Results are provisional as of 20:50 on June 22, 2017

R1 - Ea fleet at 1130

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1145
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 Ea Aries 194 David Mitchell 0.848 1:26:03 1:12:58 1.0
2 Ea Harmony 121 Ian Eborall 0.850 1:36:34 1:22:05 2.0
3 Ea Hera 010 Des Teale 0.858 1:39:20 1:25:14 3.0
4 Ea Luna 074 Nick Ridge 0.858 2:00:39 1:43:31 4.0
5 Ea Tiger 070 Nina Lillie 0.848 2:02:07 1:43:33 5.0
6 Ea Trooper 149 Piers Guy 0.982 1:46:46 1:44:51 6.0
7 Ea Mardale Maid 012 John Lowry 0.862 2:04:44 1:47:31 7.0
8 Ea Svala 005 Chris Olsen 0.878 2:08:09 1:52:31 8.0

R2 - Ea fleet at 1405

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1415
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 Ea Aries 194 David Mitchell 0.848 2:06:12 1:47:01 1.0
2 Ea Harmony 121 Ian Eborall 0.850 2:16:19 1:55:52 2.0
3 Ea Hera 010 Des Teale 0.858 2:15:47 1:56:30 3.0
4 Ea Tam Dhu 170 Egbert Wever 0.910 2:29:14 2:15:48 4.0
5 Ea Mardale Maid 012 John Lowry 0.862 2:39:51 2:17:47 5.0
6 Ea Trooper 149 Piers Guy 0.982 2:20:25 2:17:53 6.0
7 Ea Luna 074 Nick Ridge 0.858 DNF   12.0
7 Ea Tiger 070 Nina Lillie 0.848 DNF   12.0
7 Ea Svala 005 Chris Olsen 0.878 DNF   12.0

R1 - Eb fleet at 1130

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1145
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 Eb Jemalda 131 Julia Hopkins 0.9 1:28:44 1:19:52 1.0
2 Eb Tivoli 156 Steve Neal 0.95 1:24:10 1:19:58 2.0
3 Eb Kimberley 172 Brian Pope 0.96 1:30:22 1:26:45 3.0
4 Eb Timbobbin 025 Peter Copp 0.949 1:39:36 1:34:31 4.0
5 Eb Content 064 Francis Piesse 0.91 1:46:02 1:36:29 5.0
6 Eb Mat Ali 071 Mary Watson 0.997 1:39:09 1:38:51 6.0
7 Eb Ballyhoo 073 Robert Tyndale-Biscoe 0.935 1:45:58 1:39:05 7.0
8 Eb Galene 097/none James Smith 0.950 1:51:16 1:45:42 8.0

R2 - Eb fleet at 1405

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1415
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 Eb Starlight 158 Angus Crichton 0.980 1:38:06 1:36:08 1.0
2 Eb Jemalda 131 Julia Hopkins 0.9 1:55:25 1:43:53 2.0
3 Eb Tivoli 156 Steve Neal 0.95 1:57:56 1:52:02 3.0
4 Eb Galene 097/none James Smith 0.950 2:15:57 2:09:09 4.0
5 Eb Content 064 Francis Piesse 0.91 2:23:06 2:10:13 5.0
6 Eb Emily of Etive 134 Euan Armstrong 0.96 2:19:10 2:13:36 6.0
7 Eb Ballyhoo 073 Robert Tyndale-Biscoe 0.935 2:23:25 2:14:06 7.0
8 Eb Mat Ali 071 Mary Watson 0.997 2:29:49 2:29:22 8.0

R1 - F fleet at 1130

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1135
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 F Lulotte 165 Ben Morris 1.131 1:11:33 1:20:55 1.0
2 F Seth Gwyn 112 Oliver Cramp 1.020 1:20:33 1:22:10 2.0
3 F Fairlight 083 George Hayes 0.925 1:34:10 1:27:06 3.0
4 F Pinuccia 078 Tommy Whiles 1.15 1:16:19 1:27:46 4.0
5 F Cerinthe 181 Nick Offord 1.3 1:14:07 1:36:21 5.0
6 F Obsession 148   1.040 1:38:25 1:42:21 6.0
7 F Phizz 016 Philip Knight-Jones 1.066 1:39:18 1:45:51 7.0
8 F Springtime 126 Jon Elwell 1.096 1:37:56 1:47:20 8.0
9 F Maid of Islay 184   1.3 1:46:43 2:18:44 9.0

R2 - F fleet at 1405

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1405
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 F Seth Gwyn 112 Oliver Cramp 1.020 1:39:17 1:41:16 1.0
2 F Lulotte 165 Ben Morris 1.131 1:30:38 1:42:30 2.0
3 F Pinuccia 078 Tommy Whiles 1.15 1:40:30 1:55:35 3.0
4 F Obsession 148   1.040 1:56:43 2:01:23 4.0
5 F Cerinthe 181 Nick Offord 1.3 1:36:18 2:05:11 5.0
6 F Fairlight 083 George Hayes 0.925 2:22:57 2:12:14 6.0
7 F Springtime 126 Jon Elwell 1.096 2:06:41 2:18:51 7.0
8 F Phizz 016 Philip Knight-Jones 1.066 2:27:27 2:37:11 8.0
9 F Maid of Islay 184   1.3 2:29:00 3:13:42 9.0

R1 - G fleet at 1130

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 1210
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 G Scallywag 177 Andy Platt 0.97 0:12:38 0:12:15 1.0
2 G Katy 171 Sue Grigg 0.86 1:12:54 1:02:42 2.0
3 G Zoe 159 Justin Wolfram 0.85 1:15:07 1:03:51 3.0
4 G Arlette 196 David Brunyee 0.9 1:14:37 1:07:09 4.0
5 G Gimli 065 Mark Darley 0.85 1:23:13 1:10:44 5.0
6 G Myrtle 118 Charles Taylor 1 1:12:18 1:12:18 6.0
7 G Charm 100 Nick Bradley 0.83 1:42:25 1:25:00 7.0
8 G Irena 182 Jerry Pass Pass 0.841 1:50:13 1:32:42 8.0
9 G Magpie 183 Bob Edwards 1 2:04:05 2:04:05 9.0

R2 - G fleet at 1405

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 1440
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 G Scallywag 177 Andy Platt 0.97 1:21:44 1:19:17 1.0
2 G Katy 171 Sue Grigg 0.86 1:37:34 1:23:54 2.0
3 G Magpie 183 Bob Edwards 1 1:27:58 1:27:58 3.0
4 G Zoe 159 Justin Wolfram 0.85 1:46:21 1:30:24 4.0
5 G Arlette 196 David Brunyee 0.9 1:41:51 1:31:40 5.0
6 G Clementine 049 Alan Perham 0.87 1:46:11 1:32:23 6.0
7 G Gimli 065 Mark Darley 0.85 1:49:54 1:33:25 7.0
8 G Myrtle 118 Charles Taylor 1 1:36:42 1:36:42 8.0
9 G Charm 100 Nick Bradley 0.83 2:19:56 1:56:09 9.0
10 G Irena 182 Jerry Pass Pass 0.841 DNF   12.0

R1 - H fleet at 1130

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 1215
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 H Ysella none Brian Phipps 1.2 1:19:38 1:35:34 1.0
2 H Sterren Vor none Miles Pinchin 1.2 1:20:40 1:36:48 2.0
3 H Henrietta none Michael Wilson 1.2 1:21:35 1:37:54 3.0
4 H Boyers Shrimper none Mark Osborn 1.2 1:22:00 1:38:24 4.0
5 H Nettie none Richard Rickard 1.2 1:24:07 1:40:56 5.0
6 H Dawn of Polruan none Steve Przybylski 1.2 1:37:13 1:56:40 6.0

R2 - H fleet at 1405

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 1445
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 H Ysella none Brian Phipps 1.2 1:53:14 2:15:53 1.0
2 H Henrietta none Michael Wilson 1.2 1:59:52 2:23:50 2.0
3 H Sterren Vor none Miles Pinchin 1.2 2:04:12 2:29:02 3.0
4 H Boyers Shrimper none Mark Osborn 1.2 2:07:23 2:32:52 4.0
5 H Dawn of Polruan none Steve Przybylski 1.2 2:15:29 2:42:35 5.0

R1 - J fleet at 1130

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 1225
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 J Gelvynek 142 Jeremy McCabe 0.782 1:06:17 0:51:50 1.0
2 J Hebe 108 Anne Winter 0.791 1:36:59 1:16:43 2.0
3 J Bluegum 101 John Peisley 0.731 DNF   4.0

R2 - J fleet at 1405

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 1455
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 J Gelvynek 142 Jeremy McCabe 0.782 1:07:13 0:52:34 1.0

R1 - K fleet at 1130

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 K Florence 027 Simon Wisker 0.960 1:04:08 1:01:34 1.0
2 K Mildred 200 David Cockwell 0.960 1:04:23 1:01:48 2.0
3 K Endeavour 173 Ollie Graffy 0.960 1:05:48 1:03:10 3.0
4 K Mary Ritchie 007 Don Garman 0.948 1:27:05 1:22:33 4.0
5 K Alf Smythers 103 Hannah Batstone 0.960 1:27:40 1:24:10 5.0
6 K Tumblehome IV 006 Gary Tranter 0.905 1:35:56 1:26:49 6.0
7 K Annabelle 098 Brian Budden 0.907 1:38:40 1:29:29 7.0
8 K Susan J 102 David Patuck 0.968 1:42:33 1:39:16 8.0
9 K Cariad 024 Martin West 0.920 1:51:09 1:42:15 9.0

R2 - K fleet at 1405

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 1430
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 K Florence 027 Simon Wisker 0.960 1:28:31 1:24:59 1.0
2 K Mildred 200 David Cockwell 0.960 1:32:13 1:28:32 2.0
3 K Endeavour 173 Ollie Graffy 0.960 1:35:03 1:31:15 3.0
4 K Tumblehome IV 006 Gary Tranter 0.905 2:38:17 2:23:15 4.0
5 K Mary Ritchie 007 Don Garman 0.948 DNF   10.0
5 K Alf Smythers 103 Hannah Batstone 0.960 DNF   10.0
5 K Annabelle 098 Brian Budden 0.907 DNF   10.0

R1 - M fleet at 1130

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1140
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 M Jan Rorlan 011 Wesley Massam 1.3 1:34:45 2:03:11 1.0
2 M Skellig 125 Elodie Buhot 1.000 2:03:24 2:03:24 2.0
3 M Agnes 035 Joanna Powell 1.1 1:58:20 2:10:10 3.0
4 M Seiz Avel 195 J-M Croguennoc 1.05 2:06:02 2:12:20 4.0
5 M Anne-Marie 066 Simon Allen 1.2 1:52:34 2:15:05 5.0
6 M Lively 077 James Baker 1.076 2:09:02 2:18:50 6.0

R2 - M fleet at 1405

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1410
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 M Agnes 035 Joanna Powell 1.1 2:20:12 2:34:13 1.0
2 M Jan Rorlan 011 Wesley Massam 1.3 2:04:43 2:42:08 2.0
3 M Seiz Avel 195 J-M Croguennoc 1.05 2:39:06 2:47:03 3.0

R1 - L fleet at 1130

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 1220
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 L Gladys 091 Charlotte Whyte 1 1:44:04 1:44:04 1.0

R2 - L fleet at 1405

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 1450
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 L Gladys 091 Charlotte Whyte 1 1:56:08 1:56:08 1.0
2 L Our Boys 179 Philip Cogdell 1 2:17:12 2:17:12 2.0

R1 - Q fleet at 1130

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1150
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 Q Ivy Green 042 Richard Jacobs 1.005 1:44:10 1:44:41 1.0
2 Q Alva 111 Ben Harris 1.03 1:42:06 1:45:10 2.0
3 Q Gwenili 123 Martin Goodrich 1.025 1:43:43 1:46:19 3.0
4 Q Arro 185 Mark Cann 1.025 2:13:54 2:17:15 4.0
5 Q Moondance 033 Jake Burnyeat 1.035 2:13:04 2:17:43 5.0

R2 - Q fleet at 1405

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1420
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 Q Alva 111 Ben Harris 1.03 2:13:03 2:17:02 1.0
2 Q Ivy Green 042 Richard Jacobs 1.005 2:33:05 2:33:51 2.0
3 Q Gwenili 123 Martin Goodrich 1.025 DNF   7.0

R1 - R fleet at 1130

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1155
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 R Cabrach 009 Martin Pascoe 0.982 1:16:43 1:15:20 1.0
2 R Texere 120 John lee 0.982 1:31:39 1:30:00 2.0

R2 - R fleet at 1405

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1425
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 R Rompa 128 Mike Cherry 0.982 1:47:05 1:45:09 1.0
2 R Cabrach 009 Martin Pascoe 0.982 1:54:44 1:52:40 2.0
3 R Texere 120 John lee 0.982 2:11:27 2:09:05 3.0

R1 - U fleet at 1130

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 1205
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 U Sola 178 Reed 0.8 0:57:00 0:45:36 1.0
2 U Mavis 119 Henry Goldsmith 0.817 1:37:50 1:19:56 2.0

R2 - U fleet at 1405

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 1435
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 U Sola 178 Reed 0.8 1:24:59 1:07:59 1.0
2 U Windsong 124 Ruth Warfield 0.8 2:28:05 1:58:28 2.0
3 U Mavis 119 Henry Goldsmith 0.817 DNF   4.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com