Falmouth Classics

Carrick Roads

Results are provisional as of 20:49 on June 22, 2017

R3 - B fleet at 1405

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 1410
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 B Rita   John Peters 1.040 1:39:52 1:43:52 1.0
2 B Rebecca   Chris de Glanville 1.020 1:43:13 1:45:17 2.0
3 B Victory   David Carne 1.020 1:45:49 1:47:56 3.0
4 B Florence   Simon Wisker 1.015 1:56:41 1:58:26 4.0
5 B Helen Mary   K Andrew 1.005 1:58:21 1:58:57 5.0
6 B Cousin Jinny   Tim Pearce 1.020 1:57:02 1:59:22 6.0
7 B Winnie   Arthur Williams 1.015 2:01:21 2:03:10 7.0
8 B Mabel   Brian Chenoweth 1.000 2:06:53 2:06:53 8.0
9 B Cousin Jack   Peter Searle 0.975 2:11:15 2:07:58 9.0
10 B Mildred   David Cockwell 1.01 2:07:56 2:09:13 10.0
11 B Endeavor   Ollie Graffy 1.005 2:08:57 2:09:36 11.0

R3 - C fleet at 1405

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 1415
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 C Leila   Adam Bird 1 2:09:44 2:09:44 1.0
2 C Zilpha   Simon Berryman 1 2:11:09 2:11:09 2.0

R3 - Ea fleet at 1405

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1345
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 Ea Harmony 121 Ian Eborall 0.850 2:32:36 2:09:43 1.0
2 Ea Hera 010 Des Teale 0.858 2:34:33 2:12:36 2.0
3 Ea Aries 194 David Mitchell 0.848 2:39:12 2:15:00 3.0
4 Ea Trooper 149 Piers Guy 0.982 2:40:32 2:37:39 4.0
5 Ea Mardale Maid 012 John Lowry 0.862 3:03:26 2:38:07 5.0
6 Ea Cilix 193   1 2:40:41 2:40:41 6.0
7 Ea Tiger 070 Nina Lillie 0.848 DNF   12.0
7 Ea Svala 005 Chris Olsen 0.878 DNF   12.0
7 Ea Skirmish 174 Brad Osman 0.889 DNF   12.0

R3 - Eb fleet at 1405

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1345
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 Eb Starlight 158 Angus Crichton 0.980 1:36:54 1:34:58 1.0
2 Eb Tivoli 156 Steve Neal 0.95 1:44:02 1:38:50 2.0
3 Eb Sanchia 163 Dom Spicer 0.96 2:09:26 2:04:15 3.0
4 Eb Kimberley 172 Brian Pope 0.96 2:10:48 2:05:34 4.0
5 Eb Galene 097/none James Smith 0.950 2:24:33 2:17:19 5.0
6 Eb Timbobbin 025 Peter Copp 0.949 2:27:36 2:20:04 6.0
7 Eb Jemalda 131 Julia Hopkins 0.9 2:35:44 2:20:10 7.0
8 Eb Ballyhoo 073 Robert Tyndale-Biscoe 0.935 2:34:58 2:24:54 8.0
9 Eb Hy-Brasail 075 Simon Braunholtz 0.95 2:41:22 2:33:18 9.0
10 Eb Mat Ali 071 Mary Watson 0.997 3:08:48 3:08:14 10.0
11 Eb Content 064 Francis Piesse 0.91 3:33:51 3:14:36 11.0

R3 - F fleet at 1405

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1335
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 F Seth Gwyn 112 Oliver Cramp 1.020 2:11:05 2:13:42 1.0
2 F Lulotte 165 Ben Morris 1.131 1:58:55 2:14:30 2.0
3 F Pinuccia 078 Tommy Whiles 1.15 2:03:18 2:21:48 3.0
4 F Fairlight 083 George Hayes 0.925 2:49:00 2:36:20 4.0
5 F Maid of Islay 184   1.3 2:47:50 3:38:11 5.0
6 F Springtime 126 Jon Elwell 1.096 DNF   10.0

R3 - G fleet at 1405

Start: Start 12, Finishes: Finish time, Time: 1430
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 G Scallywag 177 Andy Platt 0.97 1:12:23 1:10:13 1.0
2 G Myrtle 118 Charles Taylor 1 1:18:20 1:18:20 2.0
3 G Arlette 196 David Brunyee 0.9 1:42:11 1:31:58 3.0
4 G Clementine 049 Alan Perham 0.87 1:53:10 1:38:27 4.0
5 G Katy 171 Sue Grigg 0.86 1:54:35 1:38:33 5.0
6 G Delilah 197 Gary Pridwell 0.8 2:20:33 1:52:26 6.0
7 G Gimli 065 Mark Darley 0.85 2:30:12 2:07:40 7.0
8 G Charm 100 Nick Bradley 0.83 DNF   12.0

R3 - H fleet at 1405

Start: Start 13, Finishes: Finish time, Time: 1435
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 H Boyers Shrimper none Mark Osborn 1.2 2:02:55 2:27:30 1.0
2 H Sterren Vor none Miles Pinchin 1.2 2:41:18 3:13:34 2.0
3 H Henrietta none Michael Wilson 1.2 DNF   7.0
3 H Dawn of Polruan none Steve Przybylski 1.2 DNF   7.0
3 H Nettie none Richard Rickard 1.2 DNF   7.0

R3 - J fleet at 1405

Start: Start 16, Finishes: Finish time, Time: 1450
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Place Points
1 J Gelvynek 142 Jeremy McCabe 0.782 DNF 4.0

R3 - K fleet at 1405

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 1420
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Place Points
1 K Tumblehome IV 006 Gary Tranter 0.905 DNF 10.0
1 K Mary Ritchie 007 Don Garman 0.948 DNF 10.0
1 K Alf Smythers 103 Hannah Batstone 0.960 DNF 10.0
1 K Susan J 102 David Patuck 0.968 DNF 10.0

R3 - M fleet at 1405

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1340
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 M Jan Rorlan 011 Wesley Massam 1.3 1:47:02 2:19:09 1.0
2 M Seiz Avel 195 J-M Croguennoc 1.05 2:13:55 2:20:37 2.0
3 M Agnes 035 Joanna Powell 1.1 2:09:42 2:22:40 3.0
4 M Skellig 125 Elodie Buhot 1.000 DNF   7.0

R3 - L fleet at 1405

Start: Start 15, Finishes: Finish time, Time: 1445
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 L Gladys 091 Charlotte Whyte 1 1:37:59 1:37:59 1.0
2 L Our Boys 179 Philip Cogdell 1 2:04:12 2:04:12 2.0
3 L Veracity 136 Holly Latham 1 2:26:40 2:26:40 3.0
4 L Grayhound 058 Freya Pomeroy-Rowden 1 DNF   5.0

R3 - W fleet at 1405

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 1400
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 W Persephone     1 2:21:23 2:21:23 1.0

R3 - Q fleet at 1405

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1350
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 Q Alva 111 Ben Harris 1.03 2:26:25 2:30:49 1.0
2 Q Gwenili 123 Martin Goodrich 1.025 2:36:03 2:39:57 2.0
3 Q Moondance 033 Jake Burnyeat 1.035 3:05:43 3:12:13 3.0
4 Q Ivy Green 042 Richard Jacobs 1.005 DNF   7.0
4 Q Arro 185 Mark Cann 1.025 DNF   7.0
4 Q Peggy H 190     DNF   7.0

R3 - R fleet at 1405

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 1405
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 R Cabrach 009 Martin Pascoe 0.982 2:21:46 2:19:13 1.0
2 R Rompa 128 Mike Cherry 0.982 2:36:36 2:33:47 2.0
3 R Texere 120 John lee 0.982 DNF   4.0

R3 - U fleet at 1405

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 1425
Rank fleet boat bow_no Helm TCF Elapsed Corrected Points
1 U Sola 178 Reed 0.8 1:44:47 1:23:50 1.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com