Falmouth Classics

Carrick Roads

Results are provisional as of 15:01 on July 12, 2018

R3 - B Class - 23/6 at 1130

Start: Large FWB, Finishes: Finish time, Time: 1210
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Rita B 18   John Peters 1.04 1210 14:24:59 2:14:59 2:20:23 1.0
2 Mabel B 41   Brian Chenoweth 0.975 1210 14:34:55 2:24:55 2:21:18 2.0
3 Rebecca B 24   Chris de Glanville 1.03 1210 14:33:39 2:23:39 2:27:58 3.0
4 Florence B 31   Simon Wisker 1.02 1210 14:39:58 2:29:58 2:32:58 4.0
5 Demelza B 23   John Andrew 1.03 1210 14:41:12 2:31:12 2:35:44 5.0
6 Helen Mary B 11   Kevin Andrew 1.01 1210 14:46:09 2:36:09 2:37:43 6.0
7 Mildred B 4   Dave Cockwell 1.005 1210 14:49:15 2:39:15 2:40:03 7.0
8 Winnie B 10   Arthur Williams 1.015 1210 14:51:10 2:41:10 2:43:35 8.0
9 Cousin Jinny B 56   Tim Pearce 1.03 1210 14:51:10 2:41:10 2:46:00 9.0

R3 - E Class - 23/6 at 1130

Start: Bermudans 30-35ft, Finishes: Finish time, Time: 1140
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Starlight E 9 153 Angus Crichton 0.9496 1140 13:53:38 2:13:38 2:06:54 1.0
2 Maid of Islay E 767 154 John Andrew 0.8178 1140 14:27:09 2:47:09 2:16:42 2.0
3 Ella E 665 090 Anna Ingram 0.8727 1140 14:33:44 2:53:44 2:31:37 3.0
4 Sanchia E 3 127 Dominic Spicer 0.9132 1140 14:30:09 2:50:09 2:35:23 4.0
5 Ballyhoo E 6741 131 Robert Tyndale-Biscoe 0.8217 1140 15:02:42 3:22:42 2:46:34 5.0
6 Content E 3 144 Francis Preisse 0.7793 1140 15:17:58 3:37:58 2:49:52 6.0
7 Galene E 6 028 James Smith 0.7793 1140 15:20:44 3:40:44 2:52:01 7.0
8 Kimberley E   156 Brian Pope 0.8520 1140 15:05:55 3:25:55 2:55:26 8.0
9 Mat Ali E 35 104 Mary Watson 0.8120 1140 15:17:59 3:37:59 2:57:00 9.0
10 Timbobbin E 2349 108 Peter Copp 0.7669 1140   RET   11.0

R3 - F Class - 23/6 at 1130

Start: Bermudans >= 35ft, Finishes: Finish time, Time: 1130
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Lulotte F 1355 093 Ben Morris 1.0811 1130 13:39:05 2:09:05 2:19:33 1.0
2 Cerinthe F 272 145 Nick Offord 0.9178 1130 14:05:45 2:35:45 2:22:57 2.0
3 Tiger Maru F 122 110 Julien Davies 0.8711 1130 14:23:27 2:53:27 2:31:06 3.0
4 Leila F 174 112 David Hunt 0.8178 1130 14:40:25 3:10:25 2:35:43 4.0
5 Altricia F 18 119 Peter Methven 0.8997 1130 14:32:20 3:02:20 2:44:03 5.0
6 Fairlight F 291 007 George Hayes 0.8589 1130 14:42:56 3:12:56 2:45:43 6.0
7 Obsession F 3808 084 Michael Waller 0.9036 1130 14:36:24 3:06:24 2:48:26 7.0
8 Amokura F 292 075 Paul Moxon 0.9001 1130 14:44:28 3:14:28 2:55:02 8.0
9 Phizz F 698 064 Philip Knight-Jones 0.8370 1130   RET   11.0
9 Pavan F 1536 149 Phil Badger 0.8710 1130   RET   11.0

R3 - G Class - 23/6 at 1130

Start: Gaffers <23ft, Finishes: Finish time, Time: 1230
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Clementine G 49 049 lan Perham 0.87 1230 13:47:19 1:17:19 1:07:16 1.0
2 Pippin G   143 Mark Darley 0.830 1230 13:51:23 1:21:23 1:07:33 2.0
3 Charm G 4 085 Nick Bradley 0.82 1230 13:53:07 1:23:07 1:08:09 3.0
4 Morwennel G   129   0.83 1230 14:02:03 1:32:03 1:16:24 4.0
5 Morwennel G 26 060 Christian Butler 0.9 1230 14:02:33 1:32:33 1:23:18 5.0
6 Blackbird G 5 059 Mike Nixon 0.83 1230 14:47:54 2:17:54 1:54:27 6.0
7 Magpie of Mylor G T20 01 034 Matthew Davis 0.86 1230 15:54:12 3:24:12 2:55:37 7.0

R3 - H Class - 23/6 at 1130

Start: Shrimpers, Finishes: Finish time, Time: 1235
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Sterren Vor H 518   Miles Pinchin 1 1235 14:33:28 1:58:28 1:58:28 1.0
2 Dawn of Polruan H 889   Steve Przybylski 1 1235 14:43:04 2:08:04 2:08:04 2.0
3 Nettie H 50   Richard Rickard 1 1235 14:44:34 2:09:34 2:09:34 3.0
4 Phoebe H 109   David Miller 1 1235 14:49:37 2:14:37 2:14:37 4.0

R3 - J Class - 23/6 at 1130

Start: Luggrers<25ft, Finishes: Finish time, Time: 1245
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Gelvynek J   063 Jeremy McCabe 1.055 1245 14:41:36 1:56:36 2:03:01 1.0

R3 - J gig Class - 23/6 at 1130

Start: Luggers gig, Finishes: Finish time, Time: 1245
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FearNot J gig 10 041 John Bray 1 1245 15:13:03 2:28:03 2:28:03 1.0

R3 - K Class - 23/6 at 1130

Start: Gaffers 23-30ft, Finishes: Finish time, Time: 1220
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Ayrshire Lass K   116 Jack Gifford 0.910 1220 13:30:42 1:10:42 1:04:20 1.0
2 Curlew K 9 140 Mr Andy Wyke 0.983 1220 13:44:02 1:24:02 1:22:36 2.0
3 Mary Ritchie K 1800 057 Don Garman 0.948 1220 13:55:49 1:35:49 1:30:50 3.0
4 Molly Oxford K   148 Chris Lane 0.993 1220 13:52:37 1:32:37 1:31:58 4.0
5 Alf Smythers K   098 Christopher Ranger 0.96 1220 13:56:45 1:36:45 1:32:53 5.0
6 Kate Rose K 309 074 David Hughes 0.869 1220 14:08:03 1:48:03 1:33:54 6.0
7 Cariad K 7 052 John West 0.920 1220 14:49:47 2:29:47 2:17:48 7.0
8 Tumblehome IV K 75 054 Gary Tranter 0.920 1220 15:21:08 3:01:08 2:46:39 8.0
9 Susan J K 111 065 David Patuck 0.968 1220   DNF   14.0

R3 - L Class - 23/6 at 1130

Start: Luggers >=25ft, Finishes: Finish time, Time: 1240
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Gladys of Peel L   062 Charlotte Whyte 1.10 1240 14:22:28 1:42:28 1:52:43 1.0
2 Our Boys L   058 Phillip Codgell 1 1240 14:39:46 1:59:46 1:59:46 2.0
3 Barnabas L 634 040 Toby Floyer 1.091 1240 14:48:11 2:08:11 2:19:51 3.0
4 Guiding Star L   159 Paul Eedle 1.045 1240 15:06:43 2:26:43 2:33:19 4.0
5 Grayhound L   103 Freya Pomeroy-Rowden 1.10 1240 15:08:39 2:28:39 2:43:31 5.0

R3 - M Class - 23/6 at 1130

Start: Gaffers >=40ft, Finishes: Finish time, Time: 1135
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Jan Rorlan M   095 Wesley Massam 1.120 1135 14:39:12 3:04:12 3:26:18 1.0
2 Agnes M   126 Joanna Powell 1.125 1135   DNF   6.0
2 Marguerite M Cf 047 Anna Brunyee 1.120 1135   RET   6.0
2 Keewaydin M   130   1.25     DNF   6.0

R3 - Q Class - 23/6 at 1130

Start: Gaffers 30-40ft, Finishes: Finish time, Time: 1145
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Mermaid Q   101 Christopher Gottschald 1.135 1145 13:48:41 2:03:41 2:20:23 1.0
2 Talisman II Q   096 Rory Bosher 1.015 1145 15:13:04 3:28:04 3:31:11 2.0
3 Alva Q   111 Ben Harris 1.003 1145 15:33:29 3:48:29 3:49:10 3.0
4 Island Swift Q   142 JoJo Pickering 1.005 1145 15:34:44 3:49:44 3:50:53 4.0
5 Lyra Q   051 Julian Hicks 0.996 1145   DNF   9.0
5 Nyala Q   069 Loic Le Marchand 1.001 1145   DNF   9.0
5 Sunfish Q   106 Duncan Skingley 1.016 1145   DNF   9.0
5 Ivy Green Q 6 073 Richard Jacobs 1.022 1145   DNF   9.0

R3 - R Class - 23/6 at 1130

Start: Twisters, Finishes: Finish time, Time: 1205
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Rompa R 675 128 Mike Cherry 1 1205 15:05:49 3:00:49 3:00:49 1.0
2 Cabrach R 6368 055 Martin Pascoe 1 1205 15:10:28 3:05:28 3:05:28 2.0
3 Nirvana R 4786 068 Michael Biglin 1 1205 15:12:07 3:07:07 3:07:07 3.0
4 Texere R   120 John Lee 1 1205 15:30:28 3:25:28 3:25:28 4.0

R3 - Ua Class - 23/6 at 1130

Start: Bermudans 14-30ft A, Finishes: Finish time, Time: 1225
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Sola Ua 542 083 Nigel Reed 0.779 1225 13:35:34 1:10:34 0:54:58 1.0
2 Cilix Ua 210 123 Patrick Keeble 0.7473 1225 13:48:49 1:23:49 1:02:38 2.0
3 Tiger Ua 259 100 Nina Lillie 0.714 1225 14:01:10 1:36:10 1:08:40 3.0
4 Water Wraith Ua   114 Carolyn Wilkins 0.7226 1225 14:33:30 2:08:30 1:32:51 4.0
5 Windsong Ua   124 Ruth Warfield 0.7365 1225 14:40:18 2:15:18 1:39:39 5.0
6 Sara Ua   082 Mark Aichroth 0.7494 1225 15:04:09 2:39:09 1:59:16 6.0

R3 - Ub Class - 23/6 at 1130

Start: Bermudans 14-30ft B, Finishes: Finish time, Time: 1225
Rank Boat Class SailNo Board HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Aries Ub 737 102 David Mitchell 0.7752 1225 13:41:21 1:16:21 0:59:11 1.0
2 Hera Ub 319 137 Des Teale 0.7825 1225 13:44:27 1:19:27 1:02:10 2.0
3 Jemalda Ub 2941 121 Julia Hopkins 0.8643 1225 13:40:13 1:15:13 1:05:01 3.0
4 Trooper Ub   125 Piers Guy 0.7845 1225 13:59:19 1:34:19 1:13:59 4.0
5 Tamdhu Ub   135 Egbert Wever 0.7725 1225 14:46:17 2:21:17 1:49:08 5.0



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com