event burgee venue burgee

The English Braids Falmouth Classics

Carrick Roads

Results are very provisional as of 18:42 on June 21, 2019

R1 - E fleet - 14/06 at 1130

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1140
Rank board fleet Boat SailNo HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 057 E Mat Ali 35 Charlie Hussey 0.7434 12:50:19 1:10:19 0:52:16 1.0
2 075 E Galene TL6 James Smith 0.8554 12:47:51 1:07:51 0:58:02 2.0
3 027 E Kimberley 7353 T Brian Pope 0.8505 12:52:04 1:12:04 1:01:18 3.0
4 159 E Maid of Islay 7679 John Andrew 0.8496 12:52:54 1:12:54 1:01:56 4.0
5 047 E Calismarde 1099 Geoffrey Jones 0.8750 12:54:40 1:14:40 1:05:20 5.0
6 006 E Osterling 30 Marc Bourgeois 0.9473 12:49:45 1:09:45 1:06:04 6.0
7 089 E Sanchia 3 Dominic Spicer 0.9304 12:55:49 1:15:49 1:10:32 7.0
8 160 E Tamdhu   Egbert Wever 0.8707 13:15:17 1:35:17 1:22:58 8.0
9 062 E Content T3 Francis Piesse 0.8554   DNS   12.0
9 118 E Ballyhoo 6741 Sandy Tyndale-Biscoe 0.8162   DNS   12.0

R1 - F fleet - 14/06 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1130
Rank board fleet Boat SailNo HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 042 F Binker 17 Jamie Robinson 0.8268 12:41:23 1:11:23 0:59:01 1.5
1 031 F Phizz 698 Philip Knight-Jones 0.8353 12:40:39 1:10:39 0:59:01 1.5
3 084 F Orthops 1086 Carole Porter 0.7864 12:48:57 1:18:57 1:02:05 3.0
4 033 F Altricia K18 Peter Methven 0.9239 12:37:43 1:07:43 1:02:34 4.0
5 122 F Fairlight 291 George Hayes 0.8172 12:46:52 1:16:52 1:02:49 5.0
6 108 F Lulotte 1355 Ben Morris 1.0363 12:31:04 1:01:04 1:03:17 6.0
7 100 F Leila 174 David Hunt 0.7964 12:51:12 1:21:12 1:04:40 7.0
8 070 F Seth Gwyn 166 Oliver Cramp 0.9452 12:39:33 1:09:33 1:05:44 8.0
9 036 F Longbow 2 890 William Armitage 0.8543 12:53:20 1:23:20 1:11:12 9.0
10 058 F Obsession 3808R Mike Waller 0.9217 12:48:18 1:18:18 1:12:10 10.0
11 007 F Sceptre K17 Lucien Bartram 0.9989   DNS   12.0

R1 - U fleet - 14/06 at 1130

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank board fleet Boat SailNo HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 128 U Hera 319 Des Teale 0.7935 13:02:20 1:02:20 0:49:28 1.0
2 110 U Zeal W12 Rob Maynard 0.7946 13:05:10 1:05:10 0:51:47 2.0
3 141 U Mermaid 6415 Oliver Alsop 0.7914 13:06:31 1:06:31 0:52:38 3.0
4 021 U Mardale Maid SC IO2 John Lowry 0.7243 13:12:46 1:12:46 0:52:42 4.0
5 024 U Tiger FB 259 Nina Lillie 0.7431 13:12:25 1:12:25 0:53:49 5.0
6 055 U Cilix V210 Patrick Keeble 0.7425 13:13:27 1:13:27 0:54:32 6.0
7 110 U Rompa 675 Mike Cherry 0.7914 13:09:09 1:09:09 0:54:44 7.0
8 157 U Jemalda 2941 Julia Hopkins 0.8825 13:02:47 1:02:47 0:55:24 8.0
9 121 U Texere 1232 John Lee 0.7914 13:16:30 1:16:30 1:00:33 9.0
10 066 U Trooper 8125T Guy Piers 0.7276   DNS   14.0
10 023 U Surian   Paul Cahill 0.7414   DNS   14.0
10 018 U Matanga   Dennis Bidmead 0.7084   DNS   14.0
10 138 U Waterwraith   Carolyn Wilkins 0.4672   DNS   14.0

R1 - Ga fleet - 14/06 at 1130

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 1210
Rank board fleet Boat SailNo HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 049 Ga Clementine 49 Alan Perham 0.87 13:02:30 0:52:30 0:45:41 1.0
2 007 Ga Dragonfly Z5 Mike McGuire 0.97 12:58:50 0:48:50 0:47:22 2.0
3 109 Ga Charm 4 Nick Bradley 0.87 13:04:41 0:54:41 0:47:34 3.5
3 170 Ga Katy 67 Sue Grigg 0.87 13:04:40 0:54:40 0:47:34 3.5
5 156 Ga Arlette 16 David Brunyee 0.900 13:03:48 0:53:48 0:48:25 5.0
6 169 Ga Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.84   RET   8.0
6 107 Ga Jean Genie 13 David Spargo 0.87   DNS   8.0

R1 - Gb fleet - 14/06 at 1130

Start: Start 13, Finishes: Finish time, Time: 1210
Rank board fleet Boat SailNo HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 137 Gb Mizpah 8 Lionel Hoare 0.946 12:54:46 0:44:46 0:42:21 1.0
2 051 Gb Blackbird 5 Michael Nixon 0.83 13:26:53 1:16:53 1:03:49 2.0
3 106 Gb Michief 66 Mike Garlick 0.867 13:23:46 1:13:46 1:03:57 3.0
4 082 Gb May Blossom 86 Tim Price 0.877 13:27:28 1:17:28 1:07:56 4.0
5 061 Gb Little Millie   Paul Elliott 0.8540 13:41:48 1:31:48 1:18:24 5.0
6 072 Gb Shore Lark NQ7 Tim Wise 0.797   DNS   7.0

R1 - H fleet - 14/06 at 1130

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 1215
Rank board fleet Boat SailNo HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 H H Sterren Vor 518 Miles Pinchin 1 13:18:52 1:03:52 1:03:52 1.0
2 H H Dawn of Polruan 889 Steve Przybylski 1 13:21:47 1:06:47 1:06:47 2.0
3 H H Nettie 50 Richard Rickard 1 13:24:16 1:09:16 1:09:16 3.0
4 H H Guillan Dhiu 334 Caroline Smith 1 13:33:16 1:18:16 1:18:16 4.0
5   H Bracken 45 Jack Penty 1 13:35:15 1:20:15 1:20:15 5.0

R1 - Q fleet - 14/06 at 1130

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1145
Rank board fleet Boat SailNo HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 124 Q Sunfish   Duncan Skingley 1.016 12:52:32 1:07:32 1:08:37 1.0
2 154 Q Velsia 445 George Cox 1.041 12:52:09 1:07:09 1:09:54 2.0
3 125 Q Moondance   Jake Burnyeat 0.998 13:29:39 1:44:39 1:44:26 3.0
4 076 Q Bonita   Mike Beckett 0.995   DNF   11.0
4 037 Q Talisman II   Rory Bosher 1.015   DNF   11.0
4 91 Q Rose of Risor   Hugh Helene TBA   DNS   11.0
4 133 Q Peggy H FY7 Clyde Kramer 1.050   DNS   11.0
4 150 Q Bryony   Steve Hancox 1.052   DNS   11.0
4 016 Q Psyche DQ1 Kevin Mcbride 1.040   DNS   11.0
4 010 Q Lyra 6061 Julian Hicks 0.996   DNS   11.0

R1 - K fleet - 14/06 at 1130

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 1155
Rank board fleet Boat SailNo HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 133 K Victory 7 D Carne? 0.995 12:43:13 0:48:13 0:47:59 1.0
2 019 K Curlew nmmc 9 Rueben Thompson 0.983 12:45:49 0:50:49 0:49:57 2.0
3 054 K Alf Smythers   Christopher Ranger 0.96 12:49:18 0:54:18 0:52:08 3.0
4 158 K Kathleen   Diccon Rogers 1.004 12:47:50 0:52:50 0:53:03 4.0
5 011 K Talwyn   Ifor Pedley 0.972 12:56:51 1:01:51 1:00:07 5.0
6 168 K Mary Ritchie 1880 Donald Garman 0.96 13:01:12 1:06:12 1:03:33 6.0
7 097 K Kate Rose 309 David Hughes 0.869 13:13:59 1:18:59 1:08:38 7.0
8 004 K Tumblehome IV 75 Gary Tranter 0.920 13:15:46 1:20:46 1:14:18 8.0
9 026 K Susan J 111 David Patuck 0.968 13:11:53 1:16:53 1:14:25 9.0
10 067 K Theta TK7 dod John Crellin 0.960 13:16:19 1:21:19 1:18:04 10.0
11 093 K Lowenna 11 Chris Lane 0.920 13:27:57 1:32:57 1:25:31 11.0
12 130 K Curlew ch   Chris Harker .980 13:23:56 1:28:56 1:27:09 12.0
13 088 K Sadie Dalton   Ian Royston 0.903   DNF   21.0
13 153 K Amatasi   Wharram 0.823   DNS   21.0
13 069 K Sea Filly 3376 Joann Tall 0.896   DNS   21.0
13 060 K Freydis   Kristian Butler 0.968   DNS   21.0
13 143 K Cariad 7 John West 0.920   DNS   21.0
13 015 K Roxanne   Martin Elliott 0.968   DNS   21.0
13 009 K Morwenna   Jasper Troje Tuck 0.956   DNS   21.0
13 33 K Florence 33 Stephen Miles 0.995   DNS   21.0

R1 - T fleet - 14/06 at 1130

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 1205
Rank board fleet Boat SailNo HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 132 T Sola 542 Nigel Reed 0.7518 12:51:28 0:46:28 0:34:56 1.0
2 059 T Piccolino 56 Charles Taylor 0.8689 12:55:12 0:50:12 0:43:37 2.0
3 094 T Windsong   Ruth Warfield 0.7150 13:30:39 1:25:39 1:01:14 3.0
4 025 T Tapestry   Steve Hayward 0.7543 13:26:43 1:21:43 1:01:38 4.0
5 039 T Sara   Mark Aichroth 0.6244   DNF   6.0

R1 - L fleet - 14/06 at 1130

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 1220
Rank board fleet Boat SailNo HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 161 L Gleaner   Spike Davies 1.15 13:22:40 1:02:40 1:12:04 1.0
2 065 L Our Boys FY7 Phil Lugger 1.11 13:34:45 1:14:45 1:22:58 2.0
3 038 L Veracity   Holly Latham 1.000   DNS   8.0
3 035 L Barnabas SS634 Toby Floyer 1.091   DNS   8.0
3 099 L Guiding Star   Paul Eedle 1.045   DNS   8.0
3 014 L Snark   Paul Jenkins 1.413   DNF   8.0
3 050 L Britannia   Beverley Spooner 1.015   DNS   8.0

R1 - J fleet - 14/06 at 1130

Start: Start 12, Finishes: Finish time, Time: 1225
Rank board fleet Boat SailNo HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 105 J Aberrare   David Bewick 0.782 13:37:06 1:12:06 0:56:23 1.0
2 101 J Gelvynek   Jeremy McCabe 0.782 13:37:35 1:12:35 0:56:46 2.0

R1 - M fleet - 14/06 at 1130

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1135
Rank board fleet Boat SailNo HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 131 M Alberta CK 318 Richard Haines 1.116 12:44:13 1:09:13 1:17:15 1.0
2 056 M Jan Rorlan   wesley massam 1.120 12:44:19 1:09:19 1:17:38 2.0
3 147 M Skellig   JM Alidor 1.100 12:58:57 1:23:57 1:32:21 3.0
4 102 M Eve of St Mawes E Mark Wolf 1.031 13:05:00 1:30:00 1:32:47 4.0
5 098 M Marguerite Cf Rob Brunyee 1.145 12:58:22 1:23:22 1:35:27 5.0
6 148 M Agnes   Joanna Powell 1.134 13:12:45 1:37:45 1:50:51 6.0
7 114 M Escape   Andy Pomeroy 1.105   DNF   13.0
7 046 M Peggy   Simon Maddison 1.114   DNS   13.0
7 022 M Merlin of Falmouth F14 Lance Whitehead 1.162   DNS   13.0
7 029 M Chloe May   Chris Leopold 1.132   DNS   13.0
7 155 M Iris May CK 105 Ieuan Finniear 1.139   DNS   13.0
7 080 M Seiz Avel   Dominic Croguennoc 1.050   DNS   13.0

R1 - Z fleet - 14/06 at 1130

Start: Start 14, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank board fleet Boat SailNo HelmName rating Finish Elapsed Corrected Points
1 090 Z Mystery Z 67 Andy Bennett 0.7349 13:03:01 1:03:01 0:46:19 1.0

www.falmouthclassics.org.uk
info@famouthclassics.org.ik

www.falmouthclassics.org.uk
info@famouthclassics.org.ik

Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com