Falmouth Classics 2015

Royal Cornwall Yacht Club

Classics-2 - Q Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1240
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 128 Q Alva   Ben Harris 1.10 2:19:27 2:33:24 1.0
2 122 Q Sarah Louise 53 Olivier Roelinger 1.10 2:23:36 2:37:58 2.0
3 89 Q Eve of St Mawes EVE Adam Purser 1.23 2:40:42 3:17:40 3.0

Classics-2 - U Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 1310
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 160 U Rosewing 166 John Porter 0.89 1:12:28 1:04:30 1.0
2 158 U Teal   Tom Wills 0.89 RET   4.0

Classics-2 - J Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 13, Finishes: Place, Time: 1335
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 64 J Fear Not 10 John Bray 1.13 1 2.0

Classics-2 - B Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 1255
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1   B Cousin Jinny 56 G Pearce 0.981 1:46:18 1:44:17 1.0
2   B Cousin Jack 14 Peter Searle 0.952 1:50:03 1:44:46 2.0
3   B Rita 18 John Peter 1.045 1:42:43 1:47:20 3.0
4   B Mildred 4 Dave Cockwell 0.990 1:51:57 1:50:50 4.0
5   B Winnie 10 Arthur Williams 0.990 1:52:02 1:50:55 5.0
6   B Grace 54 Dan Tregaskes 1.020 1:49:19 1:51:30 6.0
7   B Florence 31 Andrew Ferris 1.06 1:49:38 1:56:13 7.0

Classics-2 - C Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 14, Finishes: Finish time, Time: 1300
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1   C Leila 21 Adam Bird 1 1:50:37 1:50:37 1.0
2   C Deliverence 52 Mike Stratton 1 1:51:09 1:51:09 2.0

Classics-2 - M Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1230
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 118 M Kelpie 2 Stephen Barrett 1.52 2:34:23 3:54:40 1.0
2 119 M Mascotte N + By Richard Clapham 1.55 2:44:34 4:15:05 2.0
3 121 M Germaine   Patrick Bigand 1.3 3:38:59 4:44:41 3.0
4 50 M Marguerite cy Rob and Anna Brunyee 1.45 DNF   5.0

Classics-2 - F Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1225
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 27 F Seth Gwynn 166 Oliver Cramp 1.26 2:29:50 3:08:47 1.0
2 93 F Yemaya   Cyprian Hecksall 1.4 2:21:11 3:17:39 2.0
3 188 F Mabel 2243 Bruce Thoroughgood 1.29 2:34:14 3:18:58 3.0
4 24 F Orthops 1086 Caroline Porter 1.21 3:05:11 3:44:04 4.0
5 35 F Kataree 888 Herve Prat 1.33 3:18:02 4:23:23 5.0

Classics-2 - E Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1235
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 129 E Tringa 3 Charles Warren 1.01 2:01:48 2:03:01 1.0
2 4 E Jemalda 2941 David /Julia Muirhead/Hopkins 1.09 2:00:00 2:10:48 2.0
3 143 E Hera   Des Teale 1.02 2:19:23 2:22:10 3.0
4 101 E Zeal   Ron Maynard 1.02 2:20:09 2:22:57 4.0
5 9 E Skirmish C0272 Brad Osman 1.02 2:31:46 2:34:48 5.0
6 2 E Mardale Maid SC 102 John Lowry 1.03 2:30:26 2:34:57 6.0
7 8 E Mat Ali 35 Charles Hussey 1.13 2:17:39 2:35:33 7.0
8 26 E Trooper 8142T Piers Guy 1.11 2:28:41 2:45:02 8.0
9 189 E Sanchia   Dominic Spicer 1.15 2:27:57 2:50:09 9.0
10 194 E Tamdhu sat Egbert Wever 1.08 3:36:38 3:53:58 10.0
11 54 E Dilkusha W7 Julian Fenn 1.17 DNF   16.0
11 57 E Matanga   Paul Bidmead 1.07 RET   16.0
11 161 E Fay Nights   Thurstan Hoskin 0.94 DNF   16.0
11 167 E Tilly of Mylor   Barry Edgington 1.08 RET   16.0

Classics-2 - G Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 1315
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 43 G Mary Hay 2 Gill Hayward 0.86 1:20:25 1:09:10 1.0
2 148 G Clementine 49 Alan Perham 0.87 1:24:38 1:13:38 2.0
3 22 G Tom Tit   David Carne 0.98 1:16:59 1:15:27 3.0
4 110 G Katy   Sue Grigg 0.86 2:03:10 1:45:55 4.0

Classics-2 - R Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 6, Finishes: Place, Time: 1250
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 145 R Rompa 675Y Mike Cherry   1 1.0
2 142 R Cabrach 6368 Y Martin Pascoe   2 2.0
3 149 R Nirvana 4872T Mike Biglin   3 3.0
4 159 R Tailtwister 569 Robin Flynn   4 4.0
5 144 R Texere 1232L John Lee   5 5.0
6 151 R Green Helix 1064C Robert Hichens   RET 7.0

Classics-2 - V Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 1245
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1   V Wendy 9 Jeff Martin   1 1.0
2   V Bubbly 22 David Hart   2 2.0

Classics-2 - H Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 11, Finishes: Place, Time: 1320
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 11 H Henrietta 262 Michael Wilson   1 1.0
2 55 H Jenessa 127 Mark Lewis   2 2.0
3 68 H Nettie 50 Richard Rickard   3 3.0
4 63 H Boyers Shrimper 245 Mark Osborne   4 4.0
5 39 H Dawn of Polruan 889 Steve Przyblski   5 5.0

Classics-2 - K Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 1305
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 88 K Alf Smythers   Chris Ranger 1.02 1:20:22 1:21:58 1.0
2 69 K Tumblehome 75 Gary Tranter 0.98 1:31:49 1:29:59 2.0
3 78 K Molly Oxford   Chris Lane 1.06 1:45:01 1:51:19 3.0
4 29 K Thumble   Martin Elliott 0.98 2:07:49 2:05:16 4.0
5 47 K Malin   Martin West 0.98 2:15:28 2:12:45 5.0
6 84 K Mary Richie 1800 Don Garman 1.02 RET   10.0
6 139 K Devon Maid   David Bisson 1.1 RET   10.0

Classics-2 - L Class - 13/06 at 12:25

Start: Start 12, Finishes: Finish time, Time: 1330
Rank BowNo Class Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 109 L Gladys   Charlotte Whyte 1.26 2:12:00 2:46:19 1.0
2 114 L Our Boys   Phillip Gogdell 1.3 2:58:52 3:52:32 2.0
3 103 L Grayhound   Marcus Pomeroy-Rowden 1.6 2:47:57 4:28:43 3.0



Sailwave Scoring Software 2.18.5
www.sailwave.com