Falmouth Classics 2014

Falmouth

Results are provisional as of 16:54 on June 15, 2014

R2 - B Fleet - 14/06 at 1230

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 1300
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
B Florence 31 Andrew Ferris 1.05 1:54:16 1:59:59 1.0
B Cousin Jack 14 Peter Searle 1.01 2:00:13 2:01:25 2.0
B Winnie 10 Arthur Williams 1.04 1:56:46 2:01:26 3.0
B Grace 54 Tyrone Harvey 1.075 1:54:24 2:02:59 4.0
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.025 2:00:35 2:03:36 5.0
B Cousin Jinny 56 G Pearce 1.01 DNF   8.0
B Rita 18 John Peters 1.085 RET   8.0

R2 - C Fleet - 14/06 at 1230

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 1305
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
C Leila 21 Adam Bird 1 2:01:37 2:01:37 1.0
C Deliverance 52 Mike Stratton 1 2:06:52 2:06:52 2.0

R2 - D Fleet - 14/06 at 1230

Start: Start 12, Finishes: Place, Time: 1325
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Place Points
D Buccaneer 36 Nick Leach   1 1.0
D Chooky 33 Ian Lamond   2 2.0

R2 - E Fleet - 14/06 at 1230

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1240
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
E Winifred H4 Brian Corbett 0.98 2:36:27 2:33:19 1.0
E Tid'apa 23 Bruce Dalgleish 1.06 2:36:45 2:46:09 2.0
E Jemalda 2941 Julia Hopkins 1.09 2:34:37 2:48:32 3.0
E Sea Jay R6 Barry Pickthall 1.04 2:47:41 2:54:23 4.0
E Little Poppy 158 Rob Buckley 1.04 2:53:33 3:00:30 5.0
E Mardale Maid SC102 John Lowry 1.03 3:02:05 3:07:33 6.0
E Tamdhu B141 Egbert Wever 1.08 3:04:11 3:18:55 7.0
E Trooper 8125T Piers Guy 1.10 3:05:17 3:23:49 8.0
E Lindy II B097 Robert Griffiths 1.10 3:24:24 3:44:50 9.0
E Dawn Lady B119 Alex Tullett 1.15 RET   16.0
E Tringa 3 Charles Warren 1.01 DNC   16.0
E Dilkusha W7 Julian Fenn 1.17 DNC   16.0
E Pixy 7 Lyulph Hesling 1.02 DNC   16.0
E Matanga B057 Paul Bidmead 1.07 DNC   16.0
E Milly 45 Roger Graffy 1.02 DNC   16.0

R2 - F Fleet - 14/06 at 1230

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1230
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
F Aeolus K21 Richard Sadler 1.28 2:13:10 2:50:27 1.0
F Orthops 1086 Carole Porter 1.21 2:59:03 3:36:39 2.0
F Fairlight 291 George Hayes 1.23 3:21:39 4:08:02 3.0
F Lulotte K1355 Ben Morris 1.48 DNC   8.0
F Sagana 35 John Langan 1.18 DNC   8.0
F Springtime K269 Jon Elwell 1.36 DNC   8.0
F Seth Gwyn 166 Oliver Cramp 1.26 DNC   8.0

R2 - G Fleet - 14/06 at 1230

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 1315
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
G Dragonfly Z8 Mike Maguire 0.95 1:39:35 1:34:36 1.0
G Clementine 49 Alan Perham 0.87 1:50:14 1:35:54 2.0
G Katy 67 Sue Grigg 0.87 1:50:37 1:36:14 3.0
G Magpie2 2 Bob Edwards 1 1:36:39 1:36:39 4.0
G Dawn B142 Nick Hardy 0.69 2:33:42 1:46:03 5.0
G Charm 4 Nick Bradley 0.90 2:01:32 1:49:23 6.0
G Ivy B160 Aiden Beglie 0.98 RET   10.0
G Blue Jacket 021 Dave Ellis 0.92 DNC   10.0
G Kathleen 7 Richard Carter 0.86 DNC   10.0

R2 - H Fleet - 14/06 at 1230

Start: Start 9, Finishes: Place, Time: 1320
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Place Points
H Henrietta 262 Michael Wilson   1 1.0
H Boyers Shrimper 245 Mark Osborn   2 2.0
H Nettie 50 Richard Rickard   3 3.0
H Dawn of Polruan 889 Stephen Przybylski   4 4.0
H Vagabond 355 Simon Sugrue   DNC 6.0

R2 - J Fleet - 14/06 at 1230

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 1335
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
J Lucy Anna B043 Neil Bridle 0.87 1:29:22 1:17:45 1.0
J Fear Not 10 John Bray 1.13 1:36:31 1:49:04 2.0
J Elsa 63 Neil Mortensen 0.85 2:14:53 1:54:39 3.0

R2 - K Fleet - 14/06 at 1230

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1245
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
K Freda GY1 Roger Dongray 0.87 2:37:17 2:16:50 1.0
K Mary Ritchie B151 DJ Garman 1.04 2:20:27 2:26:04 2.0
K Devon Maid B042 Dave Bisson 1.10 2:14:41 2:28:09 3.0
K Lyonesse B164 George Fairhurst 1.06 2:23:07 2:31:42 4.0
K Roxanne Rx Charles Taylor 1.09 2:20:18 2:32:56 5.0
K Edith 92 Mal Stone 0.98 2:41:03 2:37:50 6.0
K Alf Smythers 17 Ranger 1.02 2:37:54 2:41:03 7.0
K Annabelle CY10 Brian Budden 0.98 2:45:32 2:42:13 8.0
K Tumblehome IV 75 Gary Tranter 0.99 2:44:47 2:43:08 9.0
K Thumble B067 Martin Elliott 0.98 3:12:08 3:08:17 10.0
K Eve of St Mawes Eve Adam Purser 1.23 DNC   15.0
K Florence 31 Andrew Ferris 1.06 DNC   15.0
K Malin B140 Martin West 0.98 DNC   15.0
K Greenwitch 26 Richard Keen 1.10 DNC   15.0

R2 - U Fleet - 14/06 at 1230

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 1310
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
U Wanderoo B159 Peter Hylton 1.00 1:55:37 1:55:37 1.0
U Tiger FB259 Nina Lillie 1.00 2:25:43 2:25:43 2.0
U Teal UK 7 Tom Wills 0.89 2:37:38 2:37:38 3.0
U Eye of Heaven FB52 Nick Ridge 1.00 RET   5.0

R2 - R Fleet - 14/06 at 1230

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 1250
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Place Points
R Rompa 675Y Michael Cherry   1 1.0
R Nirvana GBR4782T Michael Biglin   2 2.0
R Tailtwister 569 Robin Flynn   3 3.0
R Sea Miste of Hamble 1245Y Phillip Collcutt   DNC 6.0
R Green Helix 1064C Robert Hichens   DNC 6.0

R2 - M Fleet - 14/06 at 1230

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1235
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
M Agnes B115 Luke Powell 1.36 2:45:48 3:45:29 1.0
M Mascotte N BY Richard Clapham 1.55 2:46:53 4:18:40 2.0
M Germaine B009 Patrick Bigand 1.30 3:27:32 4:29:48 3.0
M Marguerite Cf Anna Brunyee 1.45 3:25:27 4:57:54 4.0
M Gaivota B109 Giles Harrison-Hall 1.30 DNC   6.0

www.falmouthclassics.org.uk

www.falmouthclassics.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.14.11
www.sailwave.com