Falmouth Classics 2014

Falmouth

Results are provisional as of 16:56 on June 15, 2014

R3 - D Fleet - 15/06 at 1130

Start: Start 10, Finishes: Place, Time: 1215
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Place Points
D Buccaneer 36 Nick Leach   1 1.0
D Chooky 33 Ian Lamond   DNC 3.0

R3 - E Fleet - 15/06 at 1130

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1140
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
E Tringa 3 Charles Warren 1.01 2:22:46 2:24:12 1.0
E Winifred H4 Brian Corbett 0.98 3:08:11 3:04:25 2.0
E Little Poppy 158 Rob Buckley 1.04 3:10:00 3:17:36 3.0
E Dawn Lady B119 Alex Tullett 1.15 DNC   16.0
E Sea Jay R6 Barry Pickthall 1.04 DNC   16.0
E Tid'apa 23 Bruce Dalgleish 1.06 DNC   16.0
E Tamdhu B141 Egbert Wever 1.08 DNC   16.0
E Mardale Maid SC102 John Lowry 1.03 DNC   16.0
E Jemalda 2941 Julia Hopkins 1.09 RET   16.0
E Dilkusha W7 Julian Fenn 1.17 DNC   16.0
E Pixy 7 Lyulph Hesling 1.02 DNC   16.0
E Matanga B057 Paul Bidmead 1.07 RET   16.0
E Trooper 8125T Piers Guy 1.10 DNC   16.0
E Lindy II B097 Robert Griffiths 1.10 DNC   16.0
E Milly 45 Roger Graffy 1.02 DNC   16.0

R3 - F Fleet - 15/06 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1130
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
F Aeolus K21 Richard Sadler 1.28 2:37:06 3:21:05 1.0
F Lulotte K1355 Ben Morris 1.48 DNC   8.0
F Orthops 1086 Carole Porter 1.21 RET   8.0
F Fairlight 291 George Hayes 1.23 DNC   8.0
F Sagana 35 John Langan 1.18 DNC   8.0
F Springtime K269 Jon Elwell 1.36 DNC   8.0
F Seth Gwyn 166 Oliver Cramp 1.26 DNC   8.0

R3 - G Fleet - 15/06 at 1130

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 1205
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
G Dragonfly Z8 Mike Maguire 0.95 1:21:30 1:17:26 1.0
G Clementine 49 Alan Perham 0.87 1:34:49 1:22:29 2.0
G Charm 4 Nick Bradley 0.90 1:43:29 1:33:08 3.0
G Blue Jacket 021 Dave Ellis 0.92 1:45:00 1:36:36 4.0
G Dawn B142 Nick Hardy 0.69 2:42:32 1:52:09 5.0
G Ivy B160 Aiden Beglie 0.98 DNC   10.0
G Magpie2 2 Bob Edwards 1 DNC   10.0
G Kathleen 7 Richard Carter 0.86 DNC   10.0
G Katy 67 Sue Grigg 0.86 DNC   10.0

R3 - H Fleet - 15/06 at 1130

Start: Start 8, Finishes: Place, Time: 1210
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Place Points
H Henrietta 262 Michael Wilson   1 1.0
H Boyers Shrimper 245 Mark Osborn   2 2.0
H Nettie 50 Richard Rickard   3 3.0
H Dawn of Polruan 889 Stephen Przybylski   4 4.0
H Vagabond 355 Simon Sugrue   DNC 6.0

R3 - K Fleet - 15/06 at 1130

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1145
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
K Florence 31 Andrew Ferris 1.06 1:51:35 1:58:17 1.0
K Roxanne Rx Charles Taylor 1.09 2:36:43 2:50:49 2.0
K Lyonesse B164 George Fairhurst 1.06 2:45:01 2:54:55 3.0
K Alf Smythers 17 Ranger 1.02 2:53:39 2:57:07 4.0
K Mary Ritchie B151 DJ Garman 1.04 2:56:30 3:03:34 5.0
K Eve of St Mawes Eve Adam Purser 1.23 RET   15.0
K Annabelle CY10 Brian Budden 0.98 DNF   15.0
K Devon Maid B042 Dave Bisson 1.10 DNC   15.0
K Tumblehome IV 75 Gary Tranter 0.99 DNF   15.0
K Edith 92 Mal Stone 0.98 DNC   15.0
K Thumble B067 Martin Elliott 0.98 DNC   15.0
K Malin B140 Martin West 0.98 DNC   15.0
K Greenwitch 26 Richard Keen 1.10 DNC   15.0
K Freda GY1 Roger Dongray 0.87 DNC   15.0

R3 - U Fleet - 15/06 at 1130

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 1200
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Place Points
U Eye of Heaven FB52 Nick Ridge 1.00 DNC 5.0
U Tiger FB259 Nina Lillie 1.00 DNF 5.0
U Wanderoo B159 Peter Hylton 1.00 DNC 5.0
U Teal UK 7 Tom Wills 0.89 DNF 5.0

R3 - R Fleet - 15/06 at 1130

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 1150
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Place Points
R Nirvana GBR4782T Michael Biglin   1 1.0
R Rompa 675Y Michael Cherry   2 2.0
R Green Helix 1064C Robert Hichens   3 3.0
R Sea Miste of Hamble 1245Y Phillip Collcutt   DNC 6.0
R Tailtwister 569 Robin Flynn   RET 6.0

R3 - M Fleet - 15/06 at 1130

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1135
Fleet Boat Name Sail No. HelmName Rating Elapsed Corrected Points
M Mascotte N BY Richard Clapham 1.55 2:21:50 3:39:51 1.0
M Marguerite Cf Anna Brunyee 1.45 DNC   6.0
M Gaivota B109 Giles Harrison-Hall 1.30 DNC   6.0
M Agnes B115 Luke Powell 1.36 DNF   6.0
M Germaine B009 Patrick Bigand 1.30 RET   6.0

www.falmouthclassics.org.uk

www.falmouthclassics.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.14.11
www.sailwave.com